Politiciens et élections, Votez librement et participez à la démocratie, Votez pour le changement, Référendum en ligne
Obľúbenosť Slovenskej republiky

Problémy církve se sčítáním lidu

Obľúbenosť Slovenskej republiky, mám rád 71%

button ElectionsMeter.com

Květnové sčítání lidu na Slovensku oživil zájem o dvě z 52 otázek - týkající se povinného uvedení náboženského vyznání a národnosti.Většina států, podobně jako ČR nebo USA, povinně odpověď o vyznání a národnosti nevyžaduje. Je na bázi dobrovolnosti.Francouzi si dovolili jen jednou, v r. 1851, požádat občany o tyto citlivé údaje. Vysvětlení, proč na Slovensku je to jinak, instituce zdůvodňují lapidárně. U církví potřebují vědět, kolik budou stát státní pokladnu, no a u národností, která z menšin je na ústupu nebo na vzestupu. A údajně jde rovněž o peníze. Dvacet registrovaných církví je seřazeno podle počtu věřících, přičemž druhá nejpočetnější skupina podle sčítání v r. 2001, bez vyznání, se dostala až do kolonky 19. Hlásilo se k ní 697 308 osob, což je 12,99 % obyvatelstva.

Je Slovensko klerikální stát?O Slovensku se píše a mluví jako o klerikálním státu. Analytici na náboženské otázky se shodují, že pokud jde o zásahy církví do státních záležitostí, tak tomu tak je. Jedná se především o největší, katolickou církev. Jejím oficiálním zástupcem v politických a státních orgánech je Křesťansko demokratické hnutí (KDH) a do jisté míry i Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ). Z opozičních stran pak Slovenská národní strana (SNS). To ale neznamená, že levicové strany by církev nepodporovaly. SDĽ po. ohla prosadit Vatikánskou smlouvu v parlamentu (předsedou parlamentu byl Jozef Migaš) a mezi vládou Roberta Fica a církvemi se dodržoval pakt o neútočení.

...

Zdroj: Halo noviny


jarmilka -
Marquerno spam

ElectionsMeter n'assume aucune responsabilité pour le contenu des arguments. S'il vous plaît contactez l'utilisateur ou l'auteur des commentaires. Chaque argument sur ElectionsMeter doit contenir le nom de l'auteur et le référence à la source originale du texte. Les utilisateurs devraient être conscients de la loi sur la protection du droit d'auteur. S'il vous plaît lire policy du site.

 
load menu