Politiciens et élections, Votez librement et participez à la démocratie, Votez pour le changement, Référendum en ligne
left right close

Ramiz Alia

> Albanie > Politiciens > Partia Socialiste e Shqipërisë > Ramiz Alia
Ramiz Alia est prêt à votre avis, de soutien et de vote. Votez en ligne!
PS
 
photo Ramiz Alia

Ramiz Alia - pour

Ishte një politikan shqiptar dhe burrë shteti. Vdiq në vitin 2011. | Was an Albanian politician and statesman. Died in 2011.
 NO! Ramiz Alia

Ramiz Alia - contre

Kliko, nëse ju nuk e mbështesin Ramiz Alia. Thuaj pse. | Click, if you do not support Ramiz Alia. Say why.

Les résultats des élections en ligne en faveur de "Ramiz Alia" dans le graphique

graph
SQI: Ramiz Alia lindi më 18 tetor 1925 në Shkodër dhe vdiq më 7 tetor 2011 në Tiranë pasi vuante nga një komplikacion në mushkëri, (trenboembolia pulmonare). Ai u diplomua në shkollën e Partisë në Moskë (1954). Alia është një nga figurat më të rëndësishme të Partisë së Punës së Shqipërisë, i cili udhëhoqi Shqipërinë mes viteve 1984 – 1990. Gjatë kësaj periudhe Ramiz Alia ka kryer detyra të larta në drejtim të PPSH-së, rrjedhimisht edhe të shtetit shqiptar. Detyrat më të rëndësishme kanë qenë: Sekretar i Parë i KQBRPSH (1949-1955), Ministër i Arsimit ...
pour32contre   Sipas mendimit tim Ramiz Alia është mjaft i mirë politikan. Për shembull, për shkak se ... (nëse kam kërkuar të shkruaj pse, kam shkruar këtu), positive
pour3contre   nje ish antar i brojes politike dhe si president i shqipris nuk ka per te pasur shqipria sot un do te mbetem ne zemren e partis punes shqipris qe e ndetoi shqiprin, alfred
pour33contre   Unë nuk pajtohem. Ramiz Alia është zgjedhje e keqe. Për shembull, për shkak se ... (nëse kam kërkuar të shkruaj pse, kam shkruar këtu), negative
Pourcentage actuelle (de préférence)
pour Ramiz Alia

Medreseja, investime pas 20 vjetësh në zonën ku humbi Ramiz


Ka të paktën 20 vjet që nuk është bërë asnjë investim për Bllokun 34/1, ose siç njihet, zona te Medreseja në Tiranë. Pjesa më e madhe e banorëve janë autoktonë të vjetër dhe dëshmojnë për harresën në të cilën është lënë kjo lagje. Në vitin 1991, me votën e tyre i hoqën të drejtën Ramiz Alisë për t’u bërë deputet duke mbështetur inxhinierin Franko Kroqi që fitoi garën. Por të ...


Ramiz Alia: Në Malin me Gropa, ka gropa dhe jo kufoma


Nga: TEDI BLUSHI Një muaj pas hyrjes në ambasadat e huaja të mijëra shqiptarëve dhe gati një vit pas rënies së Murit të Berlinit, diktatori i fundit i komunizmit në Shqipëri, Ramiz Alia vendosi të thërrasë në datën 12 gusht 1990 një takim me intelektualët kryesorë të kohës, për të biseduar jo vetëm mbi gjendjen e krijuar në vend, por edhe për ndryshimet që po ndodhnin në vendet e Lindjes pas 9 nëntorit 1989. Në cilësinë e Sekretarit ...


Berisha: Ramiz Alia arrestoi Nexhmijen


"Ish-Presidenti i vendit, Ramiz Alia, është njeriu që arrestoi Nexhmije Hoxhën". Kështu ka deklaruar mbrëmë Kryeministri i vendit, Sali Berisha, teksa është pyetur për raportet e tij me Enver Hoxhën, Nexhmije Hoxhën dhe Ramiz Aline.Për këtë të fundit, Kryeministri Berisha tha mbrëmë në emisionin "Log", se ishte pikërisht ai, i cili e arrestoi. "Nexhmijen e arrestoi Ramizi. Kurthet e pallateve të kuqe kanë qenë më bizantinet. E arrestoi Ramizi, sepse shembja e Causheskut u ...


[TOP 4]

> Ramiz Alia > Actualités
 
veprimtaria e ramiz alia, jeta e ramiz alia, biografija e ramiz alis, marketingramiz et d'autres...
load menu