Politiciens et élections, Votez librement et participez à la démocratie, Votez pour le changement, Référendum en ligne
left right close

Rudolf Chmel

> Slovaquie > Politiciens > MOST-HÍD > Rudolf Chmel
Rudolf Chmel est prêt à votre avis, de soutien et de vote. Votez en ligne!
Most-Híd
 
photo Rudolf Chmel

Rudolf Chmel - pour

Slovenský politik, súčasný podpredseda vlády SR pre menšiny. | A Slovak politician. The vice-president of Most–Híd since 2009.
 NO! Rudolf Chmel

Rudolf Chmel - contre

Kliknite, pokiaľ nepodporujete tohto politika. Povedzte, prečo. | Click, if you do not support Rudolf Chmel. Say why.

Les résultats des élections en ligne en faveur de "Rudolf Chmel" dans le graphique

graph
> Rudolf Chmel >

Biographie

[+] AJOUTER

SLK:

 

Doc. PhDr. Rudolf Chmel, DrSc. (* 11. február 1939, Plzeň) je slovenský politik, súčasný podpredseda vlády SR pre menšiny. V minulosti pôsobil ako literárny vedec, slovenský veľvyslanec v Maďarsku, minister kultúry a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Vo voľbách do NRSR v marci 2012 kandiduje na kandidátke MOST-HÍD na 4. mieste.

 

Politická činnosť

  • 2002 - zvolený za poslanca NR SR za ANO, poslanecký mandát si neuplatnil, pretože sa stal členom vlády,
  • 16. október 2002 - 24. máj 2005 - minister kultúry SR,
  • 24. máj 2005 - 5. apríl 2006 - po odstúpení z funkcie ministra si začal uplatňovať svoj poslanecký mandát. Stal sa členom výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien.
  • 5. apríl 2006 - júl 2006 - minister kultúry SR
  • od 8. júla 2010 - podpredseda vlády SR pre menšiny

 

zdroj

 

 

ENG:

 

Rudolf Chmel (born 11 February 1939) is a Slovak politician who was Minister of Culture in the government of Slovakia from 2002 to 2005 and again in 2006. He was also the last ambassador of Czechoslovakia accredited to Hungary, a member of the Parliament of Slovakia, and a writer and editor. 2010-2012 he was a Deputy Prime Minister in Iveta Radičová's government.

 

Political career

From June 1990 until 1992 he served as the last Czechoslovak ambassador in Hungary. After his return, he went back to the Slovak Academy of Science.

 

In the 2002 elections he has been elected Member of the Parliament for the Party Alliance of the New Citizen, which has nominated him for the Minister of Culture. He held this position from 16 October 2002 to 24 May 2005 and 5 April 2006 to 4 July 2006. Since 2009 he is the vice-presi. ent of Most–Híd. In 2009 he was one of those who got the Award for Good Neighborhood and Understanding.

 

source

3.4.2011

updated: 2013-09-03

 

ElectionsMeter n'assume aucune responsabilité pour le contenu des arguments. S'il vous plaît contactez l'utilisateur ou l'auteur des commentaires. Chaque argument sur ElectionsMeter doit contenir le nom de l'auteur et le référence à la source originale du texte. Les utilisateurs devraient être conscients de la loi sur la protection du droit d'auteur. S'il vous plaît lire policy du site.

Si ce texte contient une erreur ou des informations incorrectes que vous souhaitez les corriger, ou même vous voulez gérer l’administration du profil ,veuillez nous contacter. contactez-nous..


 
Rudolf Chmel est ministre des minorités, lgbt výbor, publikačná činnosť rudolf chmel et d'autres...
load menu